Bezcenny czas

Bajki do czytania

Dzieci szybko dorastają, a czas kiedy one są małe nigdy nie wróci. Dlatego cieszmy się każdą chwilą, jaką możemy z nimi spędzić. Liczy się jednak nie tylko ilość, ale i jakość, dlatego czas spędzony dziećmi potraktujmy jak inwestycję w przyszłość.

Zabawa i nauka

Poświęcając czas na zabawę z postarajmy się, aby były to zajęcia edukacyjne, które wpłyną pozytywnie na rozwój dziecka. W tym celu można wykorzystać różnego rodzaju gry, ale bardzo ważne jest także czytanie. Nie czekajmy z lekturą do czasu aż dzieci same poznają alfabet, czytajmy im nawet jak są bardzo małe i nie potrafią jeszcze mówić. Bajki do czytania przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Te dla najmłodszych są bardzo proste i krótkie, jak również opowiadają o sprawach bliskich małym chłopcom i dziewczynkom. Ich bohaterami są często zwierzątka, wróżki, księżniczki, a także bohaterowie podobni do czytelników, czyli małe dzieci. Wystarczy poświęcić codziennie dwadzieścia minut na czytanie dzieciom, aby nawiązać z nimi bliską więź i zaszczepić w nich miłość do literatury.

Postaw na rozwój

Dziecko, któremu rodzice czytali książki zyskuje dużo więcej niż tylko znajomość ciekawych historii. Badania pokazują, że takie dzieci lepiej się rozwijają intelektualnie, szybciej uczą się czytać i pisać, a także są bardziej empatyczne. Czytanie książek poprawia także pamięć, a co się z tym wiąże, pomaga szybciej przyswajać wiedzę. To także doskonały sposób na to, aby rozwinąć wyobraźnię. Gdy oglądamy telewizję, to mamy wszystko „podane na tacy”, podczas czytania książki musimy uruchomić szare komórki, aby wyobrazić sobie przedstawionych tam bohaterów czy opisane sytuacje. Bajki do czytania dla dzieci w różnym wieku powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoiku. Z małego czytelnika prostych historyjek wyrasta bowiem dojrzały odbiorca poważnej literatury. W czasach gdy książki mają poważną konkurencję w postaci telewizji, a przede wszystkim Internetu, taka pasja jest na wagę złota i warto ją rozwijać. Książki mają moc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *