Im starsze, tym lepsze

Kot w butach bajka

W historii literatury spotykamy wiele wspaniałych bajek dla dzieci, które są ponadczasowe i weszły do klasyki gatunku. Wśród nich jest Kot w butach – bajka znana dzieciom na całym świecie.

Jedyny taki kot

Jest to stara baśń ludowa wywodząca się prawdopodobnie z Włoch, a jej najstarsza spisana wersja pochodzi z wieku XVI. Do swojego zbioru bajek włączyli ją także słynni bracia Grimm. Bajka ta to historia pewnego  młynarza, który jest ojcem trzech synów. Gdy podzielił pomiędzy nimi swój majątek, to najmłodszy otrzymał jedynie kota. Okazuje się jednak, że nie jest to zwykły kot, jakich wiele – potrafi on bowiem mówić ludzkim głosem. Wywołuje to wielkie zdziwienie u syna młynarza, ale gdy kot obiecuje mu pomoc we wzbogaceniu się, przystaje na to. Zwierzak prosi go jednak o worek i… buty. Gdy je otrzymuje, kot wyrusza w podróż pełną przygód, a jej zakończenie można poznać, czytając tę niezwykłą historię.

Kanon dla dzieci

Oprócz „Kota w butach” warto także poznać inne baśnie, jakie znajdziemy w zbiorach braci Grimm. Do najbardziej znanych należy opowieść o Czerwonym Kapturku, czyli dziewczynce, która idąc samotnie przez las, w odwiedziny do babci, spotyka groźnego wilka. Inną słynną bajką tych utalentowanych braci jest Jaś i Małgosia – opowiadająca historię rodzeństwa, które trafia do chatki z piernika, w której mieszka zła Baba Jaga. Również tak znane i lubiane bajki, jak Śpiąca Królewna, Roszpunka czy Kopciuszek wyszły spod pióra tych bajkopisarzy. Czytanie tych bajek dzieciom to doskonały pomysł na rozpoczęcie ich przygody z literaturą. Te klasyczne historie nigdy nie tracą na aktualności, ani na atrakcyjności. Do kanonu lektur dla dzieci należy też zaliczyć baśnie pisane przez Jana Christiana Andersena. Za jedną z najpiękniejszych uznawana jest między innymi Dziewczynka z zapałkami, która opowiada historię małej, biednej dziewczynki, próbującej w zimowy wieczór sprzedać paczkę zapałek. Inną, rozbudzającą dziecięcą wyobraźnię baśnią tego duńskiego autora jest Królowa Śniegu, opowiadająca historię brata i siostry, którzy trafiają do lodowatej krainy, w której mieszka zła królowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *