Klasyka dla dzieci

Pan kotek był chory Bajka

Niektóre dzieła literackie nigdy nie tracą na aktualności i są chętnie czytane przez wiele pokoleń. Dotyczy to nie tylko wielkich powieści i epopei, ale także bajek. Tacy polscy autorzy utworów dla dzieci, jak Brzechwa, Tuwim czy Stanisław Jachowicz stworzyli utwory, które do dziś nie straciły na aktualności.

Bajki z przesłaniem

Do najbardziej znanych można zaliczyć rymowaną bajkę ostatniego z wymienionych pod wszystkim znanym tytułem Pan kotek był chory. Bajka ta napisana została w latach 30. ubiegłego wieku, ale do dziś dodaje otuchy dzieciom podczas choroby i rozbudza ich wyobraźnię. Dla wielu z nas lektura tej bajki to było pierwsze zetknięcie się z literaturą. Bajki dla dzieci napisane przez wybitnych twórców zazwyczaj niosą ze sobą jakieś przesłanie i ukryty morał. Czyta się je jednak z prawdziwą przyjemnością, a często zapadają nam w pamięć tak, że przez długi czas nam z niej nie ulatują. Bajka o chorym kotku należy do tych, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdego młodego czytelnika. W zabawny i interesujący sposób ostrzega ona przed zgubnymi skutkami nadmiernego łakomstwa. Jest to więc idealna lektura dla dzieci, którym trudno zrezygnować ze słodyczy czy innych przekąsek. Jak pisze autor: Tak się i z wami, dziateczki, stać może. Od łakomstwa strzeż was Boże!

Przyjemne z pożytecznym

Pan kotek był chory, bajka, która najbardziej kojarzy się z jej autorem, nie jest jedynym godnym uwagi utworem dla dzieci, który wyszedł spod pióra Stanisława Jachowicza. Krótki wierszyk pod tytułem Ptaszek w gościnie, czy kolejny „koci” utwór Czysty kotek są również warte uwagi i z pewnością przypadną do gustu małym czytelnikom. Codzienny, chociaż krótki, czas spędzony na czytaniu przyniesie same dobre efekty. To klasyczne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Im więcej czasu dziecko spędza z książką, tym mniejsze zagrożenie, że uzależni się od multimediów. A książka ma nad nimi tę przewagę, że rozbudza wyobraźnię, wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka i rozwija wrażliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *