Książka dobrze dobrana

Bajki do czytania

Kupując książki dla dzieci, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z kryteriów jest oczywiście wiek dziecka. Często wydawcy informują o tym, dla jakich dzieci przeznaczone są ich książki, ale nie zawsze.

Książki miłe dla oczu

W takiej sytuacji musimy samodzielnie podjąć decyzję i dokonać wyboru książki dla naszej pociechy. Jeżeli poszukujemy książeczki dla najmłodszych dzieci, nawet tych, które jeszcze nie skończyły roku, to zdecydujmy się na taką, która cieszy oczy. Powinna ona bowiem być połączeniem książki z zabawką, z którą dziecko może wejść w interakcję. Tego rodzaju książki wykonywane są często z takich materiałów, jak kolorowa guma, tkanina czy ceratka. Mają być miłe w dotyku i wielobarwne, a zawarte w nich treści krótkie i maksymalnie proste. Dla dzieci dwu- i trzyletnich, czyli takich, które jeszcze nie potrafią czytać, przeznaczone są książeczki, w których również jest niewiele tekstu. Często są to krótkie rymowane wierszyki, które łatwo wpadają w ucho i pozwalają dziecku wzbogacić słownictwo.

Pierwsze czytanki

Dla przedszkolaków, które już zaczynają poznawać alfabet, a czasem nawet potrafią samodzielnie czytać, idealne są książki opowiadające o ich rówieśnikach, a także o zwierzętach. Starsze przedszkolaki lub uczniowie pierwszych klas podstawówki mogą już samodzielnie czytać książki. Ich treść powinna być bardziej rozbudowana i bogata. Dla takich dzieci odpowiednia będzie na przykład bajka o Wielkanocy czy o innych pojęciach, które wzbogacą ich wiedzę o życiu i świecie. Odpowiednio do wieku dobrana książka sprawi, że dziecko pokocha czytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *