Po prostu czytaj

bajka o księżniczce

Czytanie to jeden z najpiękniejszych sposobów na spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem i nawiązywanie z nim bliskich więzi. Ale to nie wszystko – czytanie ma o wiele więcej zalet, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy sięganie po książkę często nie jest naszym naturalnym odruchem.

Proste historie

Wspólny czas przy książce nigdy nie jest zmarnowany i zaowocuje w przyszłości. Czytać dzieciom powinniśmy już od ich najmłodszych lat – nawet jeżeli mają niewielki zasób słów. Słuchanie bajek sprawi, że dzieci szybciej zaczną mówić i rozwiną się intelektualnie. Treść i poziom skomplikowania czytanych historii powinien być jednak dostosowany do możliwości dziecka. Na początek najlepsze będą proste historie, jak na przykład bajka o księżniczce, rycerzu czy miłym zwierzątku. Warto wybierać takie bajki, których treść niesie jakieś istotne przesłanie, które pozwala przygotować dziecko do życia.

Język jest ważny

Zanim kupimy książkę, sprawdźmy także czy jest ona napisana ładnym językiem, bez błędów ortograficznych i stylistycznych. Ważne jest także to, aby opowiedziane w książce historie nie były zbyt drastyczne czy straszne. Bo choć dzieci lubią trochę się bać, to mają też bujną wyobraźnię i zbyt przerażające opowieści mogą sprawić, że nabawią się lęków. Dzieciom warto czytać codziennie, chociaż przez kilkanaście minut. Najlepiej znaleźć na to taki moment, kiedy nasza pociecha jest wyciszona i może nieco zmęczona – na przykład przed snem. Jeżeli będziemy dziecko odrywać od zabawy i zmuszać je do czytania, wówczas może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *