Zwierzaki na topie

Bajka o piesku

Dzieci kochają zwierzątka, dlatego często są one głównymi bohaterami utworów literackich przeznaczonych dla najmłodszych. Ich zainteresowanie z pewnością wzbudzi bajka o piesku, kotku czy innym domowym pupilu.

Czworonożni bohaterowie

Chętnie też czytają o bardziej egzotycznych stworzeniach, jak na przykład słonie, żyrafy czy małpy. Dlatego najwięksi bajkopisarze mają w swoim dorobku historie opowiadające o zwierzakach. Pies, który jeździł koleją jest ulubioną postacią wielu pokoleń czytelników. Bracia Grimm bohaterami swoich bajek uczynili między innymi kota i myszy, żabę, wilka a nawet węża i kruki. Wiele utworów dla dzieci pisanych jest prozą, ale najmłodsi uwielbiają też rymowane wierszyki. Wśród polskich pisarzy dla dzieci autorem najpiękniejszych był Jan Brzechwa, który bardzo często i chętnie bohaterami swoich wierszy czynił zwierzęta.

Kaczka, zając i hipopotam

Wspomnijmy chociaż słynną Kaczkę Dziwaczkę, która zamieniła się w zająca czy hipopotama, który zakochał się w żabce. Zwierzęce motywy znajdziemy także w baśniach Hansa Christiana Andersena, który napisał między innymi Brzydkie kaczątko – jedną z najbardziej ukochanych przez dzieci bajkę. Zwierzęcy bohaterowi są często tylko pretekstem do mówienia w bajkach o ważnych rzeczach. Ich przygody, postawy i zachowania mogą stanowić wzór postępowania, który jest godny naśladowania. Bajka o piesku lub kotku może być tylko zwykłą czytanką, albo alegorią z wartościowym przesłaniem. Warto wybierać książki, które są nie tylko ładne, ale też mądre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *